چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
کد خبر: 8802
تاریخ انتشار: 8 تیر 1397 - 15:49
سخنگوی نمایشگاه بین المللی صنعت گاز ایران:

پایگاه خبری شهرآفتاب: نشست خبری نمایشگاه صنعت گاز ایران IRGS 2018 که قرار است با همکاری مدیران و فعالان عرصه صنعت گاز ایران و جهان در شهریورماه امسال به همت گروه تانا برگزار شود، با بیان دیدگاههای مسئولین برگزاری این رویداد در جمع خبرنگاران حوزه انرژی در سالن لوشاتو هتل اسپیناس پیگیری شد.

به گزارش ستاد خبری اولین نمایشگاه بین المللی صنعت گاز ایران  IRGS 2018 ؛ سخنگوی این نمایشگاه در معرفی گروه تانا به عنوان برگزار کننده این رویداد تخصصی گفت: تانا " آژانس بین المللی ارتباطات ایران"، فعالیت های هفت گانه ای را دنبال می کند که یکی از آن ها مدیریت رویدادهایی همچون نمایشگاه های تخصصی است که با وجود تجربه کافی در مدیریت رویدادهای بین المللی و تجربه تخصصی کردن نمایشگاه بین المللی بازرگانی تهران در کارنامه خود، توان خود را در این زمینه به اثبات رسانیده است.

چرا تا بحال نمایشگاه اختصاصی برای صنعت گاز نداشته ایم؟

مجتبی راد، خلق ایده برگزاری نمایشگاه صنعت گاز و ترویج آن در داخل و خارج از کشور را حاصل شجاعت در نواندیشی متخصصین این شرکت عنوان کرد و درباره چرایی برگزاری نمایشگاه گاز در ایران افزود: بهتر است بپرسیم چرا تا به حال نمایشگاه گاز نداشته ایم؟ در پاسخ باید بگوییم با وجود رتبه برتر ایران در ذخایر گازی، جایگاه و توانمندی داخلی کشور در صنعت گاز، برنامه های راهبردی، سهم 70 درصدی گاز در سبد انرژی کشور به عنوان یک سوخت پاک و بیش از نیم قرن تجربه کشور در صنعت گاز، همچنان رویدادهای این صنعت در سایه صنعت نفت بوده و از این رو موفق به ترسیم چهره و توان تولیدی، صنعتی و تجاری خود آن طور که شایسته این صنعت می باشد، نشده است. بنابراین می توان گفت اگر نمایشگاه گاز نداشته باشیم، جای سوال است...!

توان بالای ملی در صنعت گاز

این فعال صنعت نمایشگاهی کشور با تدوین نقش و جایگاه صنعت گاز در دهه های آینده جهان و ترسیم جایگاه ایران به عنوان اولین دارنده ذخایر گازی جهان اظهار کرد: آنچه امروز ما را از دیگر کشورهای منطقه ی خاورمیانه و شمال افریقا موسوم به منا متمایز می کند، تامین بخش عمده ای از نیاز صنعت گاز با تکیه بر تولید ملی است که ضرورت تخصصی شدن رویدادهای انرژی در کشور، مطابق با الگوهای موفق ایرانی و بین المللی را طلب می کند.از این رو از بدو طرح این رویداد همواره اتفاق نظر در خصوص ضرورت برگزاری نمایشگاه تخصصی صنعت گاز  از جانب مسئولین این صنعت و فعالان حوزه انرژی کشور وجود داشته است.در این میان  نمایشگاه گاز علاوه بر جبران گذشته، یک گام رو به جلو در رویدادهای انرژی کشور در مقایسه با رقبا و یک تصمیم راهبردی در جهت منافع ملی  کشور محسوب می شود.

نمایشگاه گاز، ایران را در کانون توجه بین المللی قرار می دهد

سنخگوی نمایشگاه تخصصی صنعت گاز با اشاره به قرارگیری ایران در کانون توجه بین المللی، برگزاری این نمایشگاه را ظرفیت سازی برای کشور با ایجاد طیف مخاطبان بین المللی همچون نمایشگاه گاز روسیه توصیف کرد و در بیان اهداف تخصصی این نمایشگاه گفت: معرفی توانمندی های ایران و کشورهای صاحب نام در صنعت گاز و زنجیره ارزش آن از طریق برگزاری یک رویداد کاملا تخصصی ،تبیین قابلیت های ایران به دلیل جایگاه برتر در ذخایر گازی جهان و معرفی فرصت های سرمایه گذاری و همکاری های مشترک در صنعت گاز کشور،زمینه سازی تجاری- صنعتی برای توسعه صنعت گاز، صادرات آن و انتقال فناوری در چارچوب سیاست های اقتصادی و برنامه ششم توسعه کشور و همچنین راهبردها و برنامه های کلان کشور از جمله اهداف برگزاری این رویداد تخصصی است.

وی میزبانی از رویدادهای طراز اول انرژی جهان همچون گاز را سبب ارتقاء جایگاه ایران در این حوزه دانست و خاطرنشان کرد: در سالی که به استناد نام گذاری آن، سال حمایت از کالاهای ایرانی است، این رویداد در نهایت به سهم خود تحقق اهداف عالیه اقتصاد مقاومتی را به دنبال قرار دارد که تبدیل و تثبیت جایگاه جمهوری اسلامی ایران به عنوان هاب گازی منطقه را با صرافت دنبال می کند و می تواند انگیزه خوبی برای ارائه توانمندی داخلی و فرصت های همکاری در ارتباط با افزایش ظرفیت تولیدگاز کشور از نیم درصد به حداقل دو و نیم درصد نرمال جهانی باشد.    

مجتبی راد ضمن رجوع به اصل 44 قانون اساسی و ضرورت اجرای آن با مشارکت بخش خصوصی در صنایع مختلف از جمله صنعت نمایشگاهی کشور، تاکید کرد: از تاثیرات میزبانی ایران از یک رویداد بین المللی طراز اول جهانی در صنعت گاز، تولید و اشتغال و به تبع آن رشد و توسعه اقتصادی و گسترش تجارت خارجی کشور، رونق کسب و کار ایرانی است و این مجموعه در کنار برگزاری این نمایشگاه به دنبال اهدافی بلند از این موارد است.

سخنگوی نخستین نمایشگاه تخصصی صنعت گاز کشور در تشریح جزئیات برگزاری این نمایشگاه نیز گفت: مشارکت کنندگان در 12 گروه تخصصی، 80 گروه کالایی و خدماتی در زنجیره ارزش گاز به طور کامل در فضایی به وسعت 20 هزار مترمربع در سه سالن و 5 هزار مترمربع فضای باز در مدت چهار روز به نشان دادن دستاوردهای خود در صنعت گاز می پردازند.

وی افزود: در دوره ی اول حضور حداقل  200 مشارکت کننده با سهم 20 درصدی بخش بین الملل، پیش بینی می شود که در بخش خارجی نمایندگی در کشورهای روسیه، ترکیه، چین و بر اساس مذاکرات نهائی شده در سال آینده شاهد برپائی پاویون های اختصاصی کشورها خواهیم بود.  در ضمن در این دوره میهانان و مسئولان عالی رتبه خارجی از جمله وزرای چند کشور برای حضور در این نمایشگاه ابراز تمایل کرده اند که مراتب از طریق وزارت امورخارجه، سازمان توسعه تجارت و سفارت خانه های مقیم کشورهای متبوع در حال پیگیری است.

حمایت و همکاری وزارت امورخارجه و سازمان توسعه تجارت ایران

راد با اشاره به مشارکت موثر وزارت امور خارجه و سازمان توسعه تجارت ایران در برگزاری این رویداد گفت: با حمایت معاونت اقتصادی وزارت امورخارجه، اداره کل دیپلماسی اقتصاد مقاومتی و سازمان توسعه تجارت ایران، این نمایشگاه در 60 کشور از طریق سفارت خانه های ایران در خارج از کشور و سفارت خانه های مقیم به شرکت های فعال بخش انرژی در جهان معرفی شده است و از این رو فرآیند امور نمایشگاهی با راه اندازی سایت سه زبانه، امکان ثبت نام آنلاین و دسترسی به مدارک و مستندات نمایشگاه فراهم شده است.

همچنین 40 حامی رسانه ای داخلی و خارجی، اطلاع رسانی مناسب و ارتباط با مخاطبین صنعت گاز را بر عهده دارند.

راد ابراز امیدواری کرد که اولین دوره نمایشگاه صنعت گاز (IRGS 2018) ایران مقدمه ای برای برگزاری این رویداد در سال های آتی باشد.از این رو مذاکره با همکاران بین المللی برای برگزاری نمایشگاه 2019 و 2020 و انجمن های بین المللی صنعت گاز جهان و مجمع کشورهای صادر کننده گاز جهان (GECF) در دستور کار برگزارکنندگان این رویداد قرار دارد.

نخستین نمایشگاه تخصصی صنعت گاز ایران از 10 تا 13 شهریور برابر با 1 تا 4 سپتامبر به همت گروه تانا و فعالان صنعت گاز ایران و جهان در محل نمایشگاههای بین المللی شهر آفتاب برگزار خواهد شد.

نظرات
آخرین اخبار