شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷
کد خبر: 8916
تاریخ انتشار: 3 شهریور 1397 - 04:47
بررسی دیدگاههای مدیران صنعت نمایشگاهی کشور در نخستین کنفرانس بین‌المللی این صنعت

پایگاه خبری شهرآفتاب: اولین کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی صنعت نمایشگاهی و خدمات نمایشگاهی وابسته روز پنجشنبه با حضور مسئولان ارشد وزارت صنعت، مدیران ارشد و معاونت‌های شرکت سهامی نمایشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران، مدیرعامل مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب، مسئولان سازمان توسعه تجارت و تنی چند از نمایندگان مجلس و مسئولان تشکل‌ های بخش خصوصی در مجموعه نمایشگاهی شهرآفتاب افتتاح شد.

 

شهرآفتاب در مسیر تبدیل شدن به شهرنمایشگاهی و مرکز اقتصادی شهر تهران

در ابتدای این مراسم، دکتر محمد رئوف قادری مدیر عامل نمایشگاه شهرآفتاب با اشاره به کمبود حمایت های دولتی از صنعت نمایشگاهی کشور گفت: متاسفانه حمایت های دولتی و کمک های یارانه ای به صنعت نمایشگاهی کشور بسیار اندک است و باید تاکید کنم که برای رونق دادن به این صنعت، نیاز به حمایت و توجه جدی تر است چرا که تقویت صنعت نمایشگاهی می تواند باعث ایجاد تحول و فرصتهای قابل توجه در عرصا اقتصاد کشور شود. در همین زمینه می توانم به تجارب ارزنده کشور مالزی و سیاست های توسعه ای و اقتصادی مهاتیر محمد اشاره کنم.

قادری ادامه داد: مالزی طی دو دهه اخیر همایشها و نمایشگاههای بزرگ و بسیار موفقی برگزار کرده است و توانسته از همین طریق صنعت نمایشگاهی به فرآیند رشد و توسعه اش شتاب قابل توجهی دهد. در همین زمینه امارات متحده عربی یک مثال بارز و موفق دیگر است.

مدیرعامل شهر آفتاب با تاکید بر این که وضعیت پیش رو که استکبار جهانی جنگ اقتصادی تمام و عیاری را علیه ایران تشدید کرده، توجه به ظرفیت های اقتصادی داخلی را اهمیت دوچندان بخشیده است، گفت: ریشه‌یابی مشکلات و ضعف‌های صنعت نمایشگاهی یکی از مهمترین بخش‌های رویدادهایی همچون استالکس ۲۰۱۸ است و فعالان این صنعت در فرصتی که فراهم شده است باید آسیب شناسی جدی در مورد کمبودها و نقاط ضعف صنعت نمایشگاهی انجام دهند و برای مشکلات راه چاره پیدا کنند.

قادری با بیان این که رویکردهای ناهماهنگ و دوگانه به صنعت نمایشگاهی یکی از آفت های مهم این صنعت است، تصریح کرد: صنعت نمایشگاهی با توجه به نقش مهمی که در توسعه کشور به عهده دارد باید در مورد آن به گونه ای برنامه ریزی کنیم که کمتر تحت تاثیر مسائل و حاشیه های سیاسی داخلی و سیاست های خصمانه استکباری قرار گیرد.

وی دولتی بودن اقتصاد ایران را بزرگترین مشکل و چالش کشور دانست و افزود: فعالیت های مختلف اقتصادی و از جمله صنعت نمایشگاهی با تصمیم سازی های غیراصولی و برنامه ریزی های ناهماهنگ دولتی دست به گریبان است و با وجود گذشت ۴۰ سال از انقلاب اسلامی، دولت هنوز آمادگی واگذاری بخش های اثرگذار اقتصادی به بخش خصوصی را ندارد.

مدیر عامل نمایشگاه شهرآفتاب با ذکر آماری در مورد نمایشگاه شهر آفتاب گفت: نمایشگاه شهر آفتاب تا اینجای کار تنها ۲۰% ظرفیتش تکمیل شده و برای تبدیل شدن به نمایشگاه اول خاورمیانه بایستی ۸۰% باقیمانده از این نمایشگاه تکمیل شود.

وی افزود: می بایست براساس مصوبات دولت و شورای اسلامی شهر تهران، تمامی نمایشگاههای پرمخاطب و ترافیک ساز به شهر آفتاب منتقل شود به همین دلیل خوشبختانه شهرداری پذیرفته است تا فرآیند تکمیل بخشهای مختلف شهرآفتاب تسریع یابد.

قادری در ادامه  به تشریح ظرفیت ها و برنامه های آتی شهرآفتاب پرداخت و اظهار کرد: مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب با هدف ایجاد یک بستر گسترده برای برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی در سطح خاورمیانه ایجاد شده اما تاکنون فقط ۲۰ درصد آن به بهره‌برداری رسیده است. ساخت ۱۲ سالن بزرگ نمایشگاهی، مجموعه فرهنگی ورزشی، شهر بازی، هتل و مراکز اقامتی، سالن‌های متنوع همایش با گنجایش‌های مختلف بخش‌هایی از برنامه‌های توسعه شهر آفتاب است.

وی در پایان با تاکید بر ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در شهر آفتاب خاطرنشان کرد: تهران به دلیل نقش مهمی که در اقتصاد کشور به عهده دارد به چنین منطقه‌ای نیازمند است  و این منطقه ویژه اقتصادی می‌تواند تردد بازرگانی خارجی به ایران را تسهیل کند.

 

در بیشتر استان های کشور سایت های نمایشگاهی ساخته شده است

بعد از سخنرانی دکتر قادری،محمد جواد قنبری معاون شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی جمهوری اسلامی ایران سخنران دیگر این کنفرانس بود.

قنبری با اشاره به تغییرات صنعت نمایشگاهی کشور گفت: طی سه دهه گذشته تغییرات زیادی در صنعت نمایشگاهی کشور رخ داده است. در زمینه احداث مراکز و سایت های نمایشگاهی شاهد بوده این که در بیشتر استان های کشور سایت های نمایشگاهی ساخته شده است.

قنبری در مورد اقدامات سهامی نمایشگاه های بین المللی جمهوری اسلامی ایران گفت: شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی جمهوری اسلامی ایران تلاش کرده است تا به عنوان یک سازمان دولتی به بخش خصوصی در این زیمنه کمک کند. بخش خصوصی باید تلاش خود را برای جلوگیری از ورود سرمایه های سرگردان به این عرصه که تنها با هدف سودجویی انجام می شود جلوگیری کند.

 

اینترنت هرگز نمی تواند جایگزین نمایشگاه شود

خوآن پونچالت استاد دانشگاه والنسیا یکی دیگر از سخنرانان این کنفرانس بود.

این استاد دانشگاه با اشاره به نقش بزرگ نمایشگاه ها در برقراری ارتباط بین شرکت ها و فعالان اقتصادی گفت: برگزاری نمایشگاه بهترین رخداد برای ارتباط، تبادل نظر و ارتباطات رو در رو بین فعالان عرصه های مختلف است. علیرغم رشد پدیده اینترنت، این وسیله نمی تواند جایگزین برگزاری نمایشگاه شود.

وی در بخش دیگری از صحبت هایش آماری در مورد برگزاری نمایشگاه های گوناگون در اسپانیا ارائه داد و گفت: اسپانیا یکی از کشورهای پیشرو در زمینه برگزاری نمایشگاه های گوناگون در اروپا به شمار می رود و در هرساله در حدود 600 نمایشگاه در زمینه های مختلف در شهر های این کشور برگزار شده و این موضوع تاثیرات مهمی بر شهرهای میزبان نمایشگاه می گذارد.

 

 

در طراحی و برندسازی مشکل داریم

معاون سازمان توسعه تجارت دیگر سخنران این کنفرانس بود. محمدرضا مودودی معاون سازمان توسعه تجارت در سخنان خود با اشاره به لزوم تغییر نگرش در برگزاری نمایشگاه در کشور گفت: جامعه نمایشگاهی نیاز به تغییر در نگرش های خود دارد زیرا ما با 120 سال تاخیر وارد این عرصه شده ایم.

مودودی ادامه داد: ما تا قبل از کشف نفت در سرزمین خود، کشوری کشاروزی به شمار می رفتیم و بعد از کشف نفت تبدیل به کشور صادرکننده نفت شدیم و متاسفانه این شکاف بین دوره کشاورزی و کشف نفت هیچگاه با صنعت پر نشد.

معاون سازمان توسعه تجارت گفت: نگاه به تولید در کشور به صورت محلی بود و ما تجربه تولید جهانی نداشته ایم. یکی از مشکلات ما در حال حاضر عدم حضور شکرت های خارجی مطرح در کشور است.

وی در پایان گفت: در صورتی که به بخواهیم در صنعت نمایشگاهی پیشرو باشیم، باید بدانیم که امروزه دنیا به چه چیزی سود می دهد. به طور کلی برای تولید یک محصول سه بخش طراحی، تولید و برند سازی در نظر گرفته می شود که کمترین سود در دنیا به بخش تولید اختصاص دارد. متاسفانه در ایران هم در بخش های طراحی و برند سازی بیشترین ضعف را داریم و امیدواریم که با رونق صنعت نمایشگاهی کشور این مشکلات کمتر شود.

 

شهر آفتاب نماینده خوبی برای معرفی ایران است

بعد از سخنرانی آخرین سخنران اولین کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی صنعت نمایشگاهی و خدمات نمایشگاهی وابسته مراسم افتتاح نمایشگاه انجام شد. در ادامه از تمبر یادبود این نمایشگاه نیز رونمایی شد.

در حاشیه این نمایشگاه، معاون سازمان توسعه تجارت در گفت و گویی که با خبرنگار شهر آفتاب داشت رصد رخداد ها و اتفاقات صنعت نمایشگاهی دنیا را یکی از عوامل رشد صنعت نمایشگاهی در کشور دانست و از سایت نمایشگاهی شهر آفتاب به عنوان نماینده خوبی برای معرفی ایران نام برد.

محمدرضا مودودی معاون سازمان توسعه تجارت در گفت و گویی که در حاشیه نمایشگاه بین‌المللی صنعت نمایشگاهی و صنایع وابسته با خبرنگار شهر آفتاب داشت در پاسخ به سوالی در مورد بهتر شدن صنعت نمایشگاهی در ایران گفت: آنچه که مهم است که با دقت و سرعت موضوع نمایشگاهی را در دنیا رصد کنیم و بدانیم که آنها در چه جایگاهی قرار دارند. باید بدانیم که انها در کجا هستند تا بتوانیم با توجه به فاصله ما و انها بتوانیم این عقب ماندگی را جبران کنیم.

مودودی ادامه داد: از آغاز دهه هفتاد شمسی می بینیم که بخش خصوصی در حال جبران این عقب ماندگی است و خود را بروز رسانی می کند. دو موضوع در این میان حائز اهمیت است. یکی وجود فناوری های جدید به خصوص در صنعت آی.تی به ما این فرصت را برای شروع و رقابت با رقبای ما داده و دیگر اینکه با استفاده از فناوری مواد بتوانیم این فاصله را بین خود و دنیا با توجه به ظرفیت های که در داخل کشور به لحاظ معدنی و انسانی در کشور داریم بتوانیم خیلی سریع این شکاف را پر کنیم.

معاون سازمان توسعه تجارت در مورد نمایشگاه شهر آفتاب این مکان را یکی از مهمترین سایت های نمایشگاهی کشور دانست و گفت: از یک سایت نمایشگاهی انتظار می رود که معرف ایران باشد و انتظار می رود که شهر آفتاب بتواند نماینده خوبی برای این موضوع باشد.

وی در پایان گفت: من فکر می کنم که با توجه به استراتژی که شکل می گیرد که مشارکت بین دو سایت مهم نمایشگاهی، شرکت سهامی نمایشگاه و شهر آفتاب وجود داشته باشد و با توجه به همکاری هر دو سایت با هم، می توانیم فرصتی خوبی برای نشان دادن توانایی های کشور داشته باشیم. امید بسیار زیادی در مورد شهر آفتاب در این زمینه وجود دارد.

 

برنامه های متنوع در نمایشگاه بین المللی صنعت نمایشگاهی

نمایشگاه بین المللی صنعت نمایشگاهی موسوم به STALLEX از پنجشنبه اول شهریورماه آغاز شد به مدت سه روز در مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب برگزار می‌شود. در این  نمایشگاه با حضور بیش از  78 شرکت نمایشگاهی، مراکز نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران در سراسر کشور ، مدیران، مسئولان، فعالان و دست‌اندرکاران حوزه‌های مختلف صنعت نمایشگاهی برگزار خواهد شد.

برنامه‌های متنوعی از جمله؛ نمایش آثار، تجارب و تاریخچه صنعت نمایشگاهی کشور تحت عنوان موزه 50 سال صنعت نمایشگاهی و ١٧٦ سال حضور ایران در اکسپوهای جهانی با همکاری و حمایت‌های بیش از پیش دکتر قبادی مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران، رونمایی از اولین سازه تولید ملی و  مدرن نمایشگاهی ایران، جشن امضای کتاب صنعت نمایشگاهی و رونمایی از تمبر یادبود اولین رویداد صنعت نمایشگاهی کشور از برنامه‌های تدارک دیده شده در استالکس 2018 است.

 همزمان با افتتاح این نمایشگاه، کنفرانس صنعت نمایشگاهی ایران و خدمات  وابسته با همکاری مرکز آموزش بازرگانی ایران در مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب برگزار خواهد شد.

 

گزارش از محمد حسن گودرزی

بازنشر این مطلب با ذکر منبع «شهرآفتاب» بلامانع است

نظرات
آخرین اخبار