چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
کد خبر: 8924
تاریخ انتشار: 11 شهریور 1397 - 13:28
محمد رئوف قادری در مراسم افتتاحیه نمایشگاه تخصصی گاز:
بخش خصوصی در یک رقابت نابرابر با بخش دولتی قرار دارد/ نمایشگاه صنعت گاز به یک برند تخصصی بین المللی تبدیل می شود

پایگاه خبری شهرآفتاب: مدیر عامل شرکت نمایشگاه های بین المللی شهر آفتاب گفت: هدف ما این است که نمایشگاه تخصصی گاز ایران در سال 2020 به یک برند تخصصی بین المللی صنعت نمایشگاهی در حوزه گاز مطرح شود.

محمد رئوف قادری مدیر عامل نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب در مراسم افتتاحیه نمایشگاه تخصصی گاز با خیر مقدم گویی به اصحاب صنعت گاز و میهمانان داخلی و خارجی خاطر نشان کرد: امیدوارم این روز تاریخی در حافظه صنعت نمایشگاهی و صنعت گاز ثبت شود زیرا شاهد برداشته شدن اولین قدم در برگزاری نمایشگاه تخصصی گاز در ایران هستیم.

مدیر عامل نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب با تقدیر و تشکر از گروه تانا به عنوان برگزار کننده نمایشگاه تخصصی گاز گفت:ایران به عنوان یکی از کشورهای صاحب نام در حوزه ذخایر گازی و تکنولوژی صنعت گاز در دنیا می باشد و فلذا باید از پتانسیل های نیروی انسانی و تکنولوژی های بومی ایرانی در جهت ارتقا این صنعت و شناساندن آن به متولیان صنعت گاز و صاحبان ذخایر گازی دنیا بکوشیم که استفاده از ظرفیت صنعت نمایشگاهی در این مسیسر می تواند بسیار حائز اهمیت باشد.

قادری افزود: برای انجام هر کاری برداشتن اولین قدم سخت ولی ارزشمند است.به خصوص برخی تمام تلاششان را کردند تا صنعت نمایشگاهی در حوزه گازی پا نگیرد اما امروز شاهد آن هستیم با شکل گرفتن اراده ای قوی این رویداد مهم با وجود چالش های جدی شروع به کار کرد و امیدوارم در سال های آتی نمایشگاه تخصصی صنعت گاز رونق بیشتری بگیرد و در یک چشم انداز کوتاه مدت در سال 2020 نمایشگاه صنعت گاز ایران به یک برند تخصصی در این حوزه در سطح بین المللی تبدیل شود.

مدیر عامل نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب در ادامه با اشاره به شرایط اقتصادی کشور گفت:اگر به تاریخ کشورهای توسعه یافته نگاهی بیاندازیم متوجه می شویم که یکی از دلایل مهم پیشرفت این کشورها این است که آنها سختی ها را پشت سر گذاشته و به خوبی موانع را از سر راه خود برداشتند و لازمه این امر فعال شدن پتانسیل های داخلی است که این امر سبب می شود وابستگی کشور کمتر شود و اقتصاد به سمت درونگرایی حرکت کند.بنده بر این باور هستم این بحران زود گذر خواهد بود و همگی باید برای عبور از این بحران تلاش کنیم.

قادری با اشاره به توسعه تکنولوژی و روزآمد شدن نیروی انسانی در صنعت گاز کشور خاطر نشان کرد: خوشبختانه ما در کنار ذخایر عظیم گازی در سال های گذشته نگاه جدی به پتانسیل های نیروی انسانی در این حوزه داشتیم و از آنجاییکه چالش آینده جهان انرژی خواهد بود و گاز یک منبع مهم تامین انرژی است و همه کشورها به گاز نیاز دارند فلذا ایران می تواند در این زمینه نقش بسزایی در تامین انرژی جهان داشته باشد.

وی با طرح این سوال که چرا در ایران با وجود ذخایر عظیم گازی صنعت نمایشگاهی در حوزه گاز فعال نبوده است،گفت: تحریم یک علت می تواند باشد کمااینکه معتقدم بخش اعظم چالش های موجود به تحریم مربوط نیست و مشکل اصلی در پیچ و خم های اداری و بروکراسی های نظام اداری است و موانعی است که اقتصاد دولتی برای بخش خصوصی ایجاد می کند.بطوریکه اگر دولت برگزار کننده این نمایشگاه می بود الان شاید چندین هزار نفر میهمان برای افتتاحیه می آمدند اما متاسفانه امروز شاهد هستیم نمایشگاه صنعت گاز با بی مهری مسوولان وزارت نفت مواجه شده است و با توجه به انتظاری که از وزارت نفت می رفت که بیشترین نقش را در برگزاری این نمایشگاه داشته باشد متاسفانه به دلیل احساس رقابتی که با بخش خصوصی وجود دارد، کمترین حضور و همکاری را داشتند.

مدیر عامل نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب با انتقاد از اقتصاد دولتی گفت: این نوع اقتصاد اجازه فعالیت به بخش خصوصی را نمی‌دهد؛ در واقع بخش خصوصی در یک رقابت نابرابر با بخش دولتی قرار دارد.

قادری افزود:با وجود همه امکانات و قدرت ، هزینه تمام شده پروژه های دولتی به حدی است که فشار سنگینی را بر اقتصاد تحمیل کنند، بنابراین باید در بخش های مختلف به تقویت بخش خصوصی توجه شود.

قادری همچنین خطاب به بخش خصوصی گفت:صاحبان صنایع و سرمایه گذاران بخش خصوصی نیز باید بخش دولتی را به چالش بکشند تا دولت به وظیفه سیاست گذاری و حمایتی خود برسد و بخش خصوصی نیز از رقابت با بخش دولتی خارج شود.

نظرات
آخرین اخبار