چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
کد خبر: 8926
تاریخ انتشار: 11 شهریور 1397 - 13:47
سخنگوی نمایشگاه بین المللی صنعت گاز ایران:

پایگاه خبری شهرآفتاب: متن سخنرانی سخنگوی نمایشگاه بین المللی صنعت گاز ایران:

بسم الله الرحمن الرحیم

 خانم ها و آقایان محترم

به نمایندگی از برگزارکنندگان اولین نمایشگاه بین ­المللی صنعت گاز ایران از شما به دلیل تشریف فرمائی در مراسم افتتاحیه این رویداد، سپاسگزاری می کنم.

همچنین به سفیر محترم کشور عراق، رایزن بازرگانی سفارت ایتالیا و نمایندگان محترم سفارتخانه های نروژ و چین خیرمقدم می گویم.

پس از معرفی گروه تانا، مجری این نمایشگاه، به ضرورت و چرایی برپایی این رویداد و توسعه گام به گام آن می­پردازم و با توجه به اهمیت گاز در آینده ایران و جهان، دو پیشنهاد در سطح ملی و بین المللی ارائه می­دهم.

گروه تانا، آژانس بین المللی ارتباطات ایران، 7 زمینه فعالیت دارد که مدیریت رویدادهای ملی و بین­ المللی یکی از فعالیت های 7 گانه این شرکت خصوصی است.

به استحضارتان میرسانم پس از انجام مطالعات جامع دوساله، ایده تعریف و برگزاری نمایشگاه تخصصی گاز به میزبانی ایران، به عنوان یک رویداد مغفول مانده، مطرح و طرح پیشنهادی به مراجع مرتبط ارائه شد و امروز شاهد نقطه آغازین آن با حضور 70 مشارکت­کننده در فضای نمایشی حدود 6 هزار متر مربع، هستیم.

برگزاری این نمایشگاه تخصصی، مورد اتفاق مسئولان، مدیران و کارشناسان حوزه انرژی و صنعت نمایشگاهی ایران است و در بعد ملی، اجرای آن یک تصمیم راهبردی در جهت تامین منابع می باشد و ناظر به جایگاه ایران در صنعت گاز جهان، به سهم یک رویداد و با استمرار در سال­ های پیش رو، در تخصص اهداف جهانی صنعت گاز موثر خواهد بود.

اهداف تعریف شده برای نمایشگاه صنعت گاز ایران عبارتند از:

  • ارائه توانمندی های ایران و کشورهای صاحب نام در صنعت گاز و زنجیره کامل ارزش گاز
  • تبیین قابلیت های ایران و معرفی فرصت های سرمایه­گذاری و همکاری­های مشترک
  • زمینه سازی تجاری و صنعتی برای توسعه صنعت گاز، صادرات و ارائه و توسعه فناوری های آن
  • ارتقاء جایگاه ایران در برگزاری رویدادهای طراز اول انرژی

اولین گام تعریف شده برای این نمایشگاه سالانه، معرفی آن در ایران و جامعه جهانی بوده است که علاوه بر برنامه ها و اطلاع رسانی های داخلی که با حمایت وزارت امورخارجه، سازمان توسعه تجارت و رایزنی های اقتصادی و بازرگانی ایران در خارج از کشور به نحو مطلوبی انجام پذیرفته است.

در نظر است با دوگام دیگر، سومین دوره آن در سال 99 هجری شمسی مطابق با 2020 میلادی، با مشارکت فعال بخش­های مختلف دولتی و خصوصی ایران به همراه مشارکت­کنندگان خارجی به یک رویداد تثبیت شده در تقویم صنعت نمایشگاهی و حوزه انرژی ایران و جهان، مبدل شود.

بدون تردید این رویداد متولد شده به دلیل ظرفیت هایش دوره بلوغ خود را در مقایسه با سایر موضوعات نمایشگاهی در مدت زمان کوتاه تری طی می­ کند.

با گذشت نیم قرن از شکل گیری صنعت گاز ایران، تشکیل زیرساخت های اکتشاف، استخراج، تولید تامین و توزیع گاز، تاسیسات ساحلی و فراساحلی، توسعه منابع انسانی، تسلط بر ارائه، انتقال و توسعه فناوری ها، ایران را در مقایسه با سایر کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا(منطقه منا) به سطح مطلوبی از توانمندی رسانده و این کشور به عنوان یکی از نقش­آفرینان اصلی در آینده انرژی دنیا با محوریت گاز مطرح می­ باشد.

بر این اساس، پیشنهاد ما در سطح ملی، ثبت " روز ملی صنعت گاز" است که طرح آن برای ارائه به شورای عالی انقلاب فرهنگی تا یک ماه آینده به وزارت نفت و مجلس شورای اسلامی تقدیم خواهد شد.

تامل در پیشنهاد چند سال گذشته عالی ترین مقام ایران برای تشکیل مجمع کشورهای صادرکننده گاز نشان از عزم ایران برای توسعه صنعت گاز در همکاری و تعامل با سایر کشورها برای تامین انرژی دنیا و تثبیت امنیت جهانی و نیل به اهداف تعیین شده است.

همچنین توجه به مقوله گاز در برنامه های راهبردی ابلاغیه سیاست های اقتصاد مقاومتی، برنامه ششم توسعه، اولویت های راهبردی وزارت نفت، نشانگر عزم ایران برای توجه بیشتر به توسعه این صنعت برای افزایش ثروت ملی، اقتدار منطقه ای و بین المللی در هم سوئی با توسعه پایدار جهانی و ایفای نقش موثر در تحقق آن است.

گاز به دلیل ماهیت خود و تفاوتی که با سایر منابع دارد، می تواند بیش از گذشته به عنوان محور صلح در منطقه و جهان، رخ نمائی کند. شکل گیری همکاری های دوجانبه یا چندجانبه منطقه ای و بین المللی در بخش های مختلف زنجیره ارزش گاز و تبدیلات گازی با ایجاد منافع مشترک فی مابین کشورها به طور طبیعی تعامل و مراودات بین المللی را در بالاترین سطح و البته در دراز مدت تامین می نماید.

نظر به برنامه های جهانی توسعه صنعت گاز، سهم آن در سبد انرژی جهان، نقش گاز در توسعه کشورها سازگارتر بودن آن با محیط زیست و تاثیر گاز در توسعه اقتصادی دنیا بر مبنای مولفه های مرتبط با انرژی و همچنین نقش ایران به دلیل رتبه برتر خود در دارا بودن ذخائر تثبیت شده گازی جهان و رتبه سوم تولیدکنندگان گاز، به عنوان یک بازیگر اصلی در عرصه بین المللی برای دستیابی به اهداف مشخص شده جهانی، امکان پذیر است.

براین اساس شایسته است در کنار برپائی کنفرانس های جهانی، برگزاری " نمایشگاه جهانی صنعت گاز" به صورت دوره ای 4 ساله از سال 2020 میلادی در دستور کار قرار گیرد و ستاد برگزاری نمایشگاه گاز ایران این پیشنهاد را با هماهنگی وزارت نفت و شرکت ملی گاز در سطح داخلی و رایزنی با سازمان ها، مجامع و انجمن های بین المللی مرتبط با گاز در سطح بین المللی پیگیری خواهد کرد تا اولین دوره آن به میزبانی تهران برپا شود.

استحضار دارید که ایران در سال 2020 میزبانی شانزدهمین کنفراس پژوهشی انجمن جهانی گاز (IGRC)، خواهد بود و این تقارن را به عنوان کانون رویدادهای گازی در جهان در سال 2020 مورد توجه بین المللی قرار می دهد.

در پایاین از وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران برای فرصت هائی که به منظور تبادل نظر، در اختیار ما قرار دادند، تشکر می کنم.

همچنین حمایت وزارت صمت، وزارت امورخارجه، سازمان توسعه تجارت ایران، اتاق ایران، پارک های علمی و فناوری، رسانه ها و مرکز نمایشگاهی شهر آفتاب و حضور مشارکت کنندگان شایسته تقدیر است.

 

نظرات
آخرین اخبار