چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
کد خبر: 8927
تاریخ انتشار: 11 شهریور 1397 - 13:54
نماینده ویژه GECF در نمایشگاه گاز ایران مطرح کرد:

پایگاه خبری شهرآفتاب: نماینده ویژه مجمع کشورهای صادرکننده گاز، حضور در اولین نمایشگاه صنعت گاز ایران را فرصتی فوق العاده برای GECF برای ارائه دیدگاه‌های خود در مورد بازارهای گاز و نقش مهم گاز طبیعی در تضمین یک منبع انرژی قابل اعتماد در جهان،‌ با توجه به تحولات اخیر بازار برشمرد.

به گزارش ستاد خبری اولین نمایشگاه بین المللی صنعت گاز ایران، علی امیرانی نماینده ویژه GECF و مدیر دفتر دبیرکل مجمع در مراسم افتتاح نمایشگاه و همایش " تولید داخل، بومی سازی فناوری ها و آینده صنعت گاز" ضمن اعلام این مطلب گفت: ما در دبیرخانه GECF به طور مداوم در جهت بهبود، به روز رسانی و پیشبرد چشم انداز سالانه جهانی گاز کار می‌کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که گاز به منبعی قابل اعتماد و مرجعی برای درک بهتر صنعت گاز  تبدیل شود.

وی افزود: فرضیه‌های ارائه شده در چشم انداز GECF - از جمله بهبود شرایط اقتصادی، رشد جمعیت، افزایش قیمت نفت و جایگزینی زغال سنگ در تولید انرژی – با حقیقت همسو بوده‌اند.

به روز رسانی 2017 چشم انداز جهانی گاز GECF، که چهاردهم دسامبر در دوحه قطر منتشر شد، تحولات بازار گاز در سال گذشته، نقش مهم گاز طبیعی در تأمین نیازهای انرژی در آینده و تضمین تداوم امنیت انرژی را برجسته می‌کند.

ایران در معرفی مجمع کشورهای صادرکننده گاز گفت: مجمع یک سازمان بین المللی دولتی است که چارچوبی برای تبادل تجربه و اطلاعات بین کشورهای عضو فراهم می‌کند. GECF مجمع تولید کنندگان پیشرو گاز طبیعی در جهان است و با هدف افزایش هماهنگی و تقویت همکاری بین کشورهای عضو ایجاد شده است.

وی ادامه داد: کشورهای GECF تامین کنندگان قابل اعتماد گاز طبیعی هستند. آنها 70 درصد از ذخایر جهانی ثابت شده گاز، 60 درصد تجارت جهانی خطوط لوله، 45 درصد از تولید گاز و 54 درصد تجارت LNG جهان را در اختیار دارند.

ایران در پیش بینی اخیر صندوق بین المللی پول از رشد اقتصاد جهانی در سال‌های 2018-2019 3.9٪ اعلام و اظهار داشت: این اعتقاد به طور گسترده‌ بوجود آمده که اقتصاد جهانی از سال گذشته وارد دوران بهبود شده است. این بهبودی گسترده بوده و مسبب آن اقتصادهای پیشرفته مانند ایالات متحده و اتحادیه اروپا و همچنین اقتصاد کشورهای BRICS، به ویژه روسیه و برزیل و نیز رشد سریع اقتصادی در چین بوده است. وی گفت: پیش بینی ما این است که طی پنج سال آینده شاهد توسعه اقتصادی در جهان با میانگین رشد 3.7 درصد خواهیم بود. همچنین در بلندمدت، رشد اقتصادی 3.4 درصدی در جهان ادامه خواهد یافت. میانگین سرانه جهانی تولید ناخالص داخلی تا سال 2040 به میزان 80 درصد افزایش خواهد یافت، و جمعیت جهان هم به میزان 1.7 میلیارد نفر افزایش پیدا خواهد کرد.

امیرانی ادامه داد: این موضوع تقاضای انرژی را از طریق افزایش مصرف کالاهای صنعتی، ناوگان بزرگتر وسائل حمل و نقل موتوری (افزایش 60٪، با 2.07 میلیارد خودرو در حال تردد تا سال 2040) و ساخت و ساز مسکن (افزایش 33 درصدی تعداد خانوار که تا سال 2040 به 2.8 میلیارد خواهد رسید) بیشتر خواهد کرد.

وی افزود: بیشترین رشد تقاضا در  کشورهای در حال توسعه آسیا و آفریقا، به ترتیب با جمعیت 3.8 و 1.2 میلیارد خواهد بود. این بخش شامل منطقه خاور میانه و آفریقای جنوبی هم می‌شود.

نماینده GECF درباره رشد سرمایه گذاری های در آینده گفت: بین سال‌های 2018 و 2040، سرمایه گذاری‌های سالانه در بخش تولید در خاورمیانه و آفریقا بیش از 18 برابر در مقایسه با سال‌های 2000 تا 2017 رشد خواهد داشت. بیش از 1.3 تریلیون دلار در بخش‌های بالادست و حمل و نقل سرمایه گذاری خواهد شد که حدود 12 درصد از سرمایه گذاری جهانی در بخش بالادست را تشکیل خواهد داد.

امیرانی بیشترین میزان سرمایه گذاری را در بخش مایع سازی گاز طبیعی ذکر کرد و گفت: تمرکز اصلی این طرح‌ها در خاورمیانه و نیز کشورهای جنوب صحرای بزرگ آفریقا، در کشورهایی چون الجزایر، گینه استوایی، ایران، موزامبیک و نیجریه خواهد بود. این سرمایه‌گذاری‌ها حدود 50 درصد از کل سرمایه گذاری‌ها در طرح‌های افزایش ظرفیت مایع سازی در جهان در طولانی مدت را تشکیل می‌دهند.

این کارشناس حوزه انرژی در مورد افزایش تقاضای جهان اظهار داشت: تقاضای جهانی انرژی بین سال‌های ۲۰۱۸ و 2040، هر سال 1.1٪ افزایش می یابد و به طور کلی 28٪ رشد خواهند داشت(از 13.8 Gtoe در سال 2017 به 17.9 Gtoe در سال 2040 خواهد رسید)، که به وسیله محرک‌های اقتصاد کلان از جمله شكوفائى‌ اقتصادی در اقتصادهای نوظهور، رشد جمعیت و بهبود سطح زندگی به وجود خواهد آمد.

وی پیش بینی کرد که در سال 2040، سوخت های فسیلی 75 درصد از تقاضای جهانی انرژی را تامین کنند و گاز طبیعی سریعترین رشد را در میان سوخت‌های فسیلی داشته باشد. سهم گاز در سبد انرژی از 22 درصد در سال 2017 به 27،6 درصد در سال 2040 افزایش خواهد یافت.

او گفت: نفت و زغال سنگ جایگاه خود را نسبت به سایر سوخت‌ها از دست خواهند داد. زغال سنگ بزرگترین بازنده در سبد انرژی جهانی در سال 2040 خواهد بود، زیرا این سوخت به طور فزاینده با گاز طبیعی و انرژی‌های تجدیدپذیر جایگزین خواهد شد. سهم زغال سنگ در سبد انرژی جهان از 27 درصد در سال 2017 به 21 درصد در سال 2040 کاهش خواهد یافت.

 

امیرانی در خصوص تقاضای جهانی برای گاز طبیعی بین سال های 2000 تا 2017گفت: تقاضا در این مدت، به میزان 2.4 درصد در سال افزایش یافت، در حالی که بیشتر این رشد مصرف در بخش تولید برق گزارش شده است. نسخه 2018 چشم انداز جهانی گاز GECF بسیار شبیه به پیش بینی سال گذشته است.

GECFوی پیش ینی کرد که تقاضای جهانی برای گاز طبیعی با نرخ متوسط سالانه 1.8٪ رشد همراه باشد و افزود: به طور کلی این تقاضا به میزان 50٪تا سال ۲۰۴۰ افزایش می یابد و از 3715 میلیارد متر مکعب در سال 2017 به حدود 5581 میلیارد متر مکعب در سال 2040 خواهد رسید. امیرانی عوامل کلیدی در این پیش بینی‌ها این چنین برشمرد :

  • اعمال سیاست‌های مستحکم برای بهبود کیفیت هوا از طریق تعویض زغال سنگ به گاز در مناطق کلیدی.
  • شتاب استفاده از گاز طبیعی در بخش تولید برق در سراسر جهان.
  • این موارد شامل از رده خارج کردن تأسیسات تولید برق از زغال سنگ و در بعضی موارد تولید برق از انرژی هسته‌ای است که باعث افزایش وابستگی به نیروگاه‌های گاز سوز می‌شود.
  • با فرض اینکه جمعیت شهری تا سال 2040 به حدود 5.8 میلیارد نفر برسد، میزان استفاده بالقوه از گاز در بخش‌های خانگی و مسکونی بسیار بزرگ خواهد بود.
  • تقاضای قوی تر در بخش صنعتی در نتیجه از رشد اقتصادی و جمعیت منجر به افزایش استفاده از گاز برای صادرات محصولات تولیدی و صنعتی خواهد شد.
  • در بخش حمل و نقل، انتظار می‌رود که LNG جایگزین مهمی برای نفت کوره سنگین در بخش حمل و نقل دریایی در دراز مدت شود.

نماینده مجمع کشورهای صادرکننده گاز افزود: رشد تقاضای برق نیاز به راه اندازی نیروگاه‌های گاز بیشتر را افزایش می‌دهد. تقاضای جهانی برق در سال‌های 2018 تا 2040 به طور میانگین سالانه 3 درصد رشد خواهد داشت و از TWh 192 به TWh 307  افزایش خواهد یافت. این کارشناس انرژی در ارتباط با آینده زغال سنگ گفت: در سال 2017، زغال سنگ با 38.5٪ سهم، مهمترین گزینه برای تولید برق در جهان به حساب می‌آمد. با این حال انتظار می‌رود که این روند به دلیل نگرانی‌های آلودگی هوا کاهش یابد و سهم ذغال سنگ در سال 2040 به 31 درصد از سبد سوخت برای تولید برق کاهش یابد.

وی ادامه داد: در عین حال سهم گاز برای تولید برق از 23.1 درصد در سال ۲۰۱۷ به 24.6 درصد در سال ۲۰۴۰ افزایش خواهد یافت. در سال 2017، سهم انرژی‌های تجدید پذیر در سبد سوخت‌های مصرفی برای تولید برق در جهان حدود 6.4 درصد بود. او گفت: با توجه به اصلاحات اساسی در سیاست‌های انرژی و حمایت‌های دولتی در بسیاری از کشورها، سهم انرژی‌های تجدید پذیر در تولید برق تقریبا  به 18.7درصد خواهد رسید. انتظار می رود که در طول دوره چشم انداز، سهم انرژی هسته‌ای در سبد سوخت‌های مصرفی برای تولید برق در جهان از 10.3 درصد به حدود 8.2 درصد کاهش یابد.

 امیرانی افزود: سهم هیدروژن از 16 درصد در سال 2017 به 13.2 درصد در سال 2040 کاهش خواهد یافت و در آن سال، حدود 57 درصد از تولید برق از سوخت‌های فسیلی حاصل خواهد شد.

وی در خصوص آمار تولید گفت: تولید گاز طبیعی در جهان در سال 2017 به افزایش خود ادامه داد و به حجم 3660 میلیارد متر مکعب رسید که 60 میلیارد متر مکعب از سطح 2016 بالاتر بود. با این حال، کاهشی حدودا بیش از 35 میلیارد متر مکعب از سوی برخی کشورها مانند هلند، بریتانیا، پرو، اندونزی، تایلند، ویتنام و مکزیک به وجود آمد. اما این کاهش با افزایش قابل توجه تولید در برخی کشورهای دیگر مانند نروژ، استرالیا، ایران و چین جبران شد.

وی ضمن اظهار افزایش تولید گاز در تمامی مناطق به جز اروپا طی سال 2010 و 2017 گفت: خاورمیانه با نرخ رشد سالانه 4 درصد و سپس منطقه آسیا و اقیانوسیه با نرخ رشد سالانه 3.2 درصد در صدر افزایش دهندگان تولید بوده‌اند. افزایش تولید خاورمیانه توسط ایران و قطر و تا حدی هم عربستان سعودی بوده است. این سه کشور به ترتیب 55، 45 و 6/18 میلیارد متر مکعب به تولید جهانی گاز طبیعی افزوده‌اند. در منطقه آسیا و اقیانوس آرام، چین و استرالیا هر کدام با افزودن بیش از 55 میلیارد متر مکعب به کل تولید، دیگر کشورهایی بودند که بیشتری رشد تولید در گاز را داشته‌اند.

این کارشناس براساس آخرین نتایج مدلسازی در GECFافزایش تولید گاز در بازار‌های جهانی را در حدود سالیانه 1850 میلیارد متر مکعب پیش بینی کرد و گفت: تولید گاز در سال 2040 به بیش از 5500 میلیارد متر مکعب خواهد رسید که 100 میلیارد متر مکعب بیشتر از پیش بینی ما در آخرین نسخه چشم انداز است. نرخ متوسط رشد سالانه در این دوره 1.8٪ محاسبه شده است و رشد کلی ۵۰ درصد برای کل دوره پیش بینی می‌شود.

او ادامه داد: انتظار می‌رود که آفریقا بزرگترین نرخ رشد را در دوره چشم انداز به خود اختصاص دهد، چرا که میزان قابل توجهی توسعه در این منطقه قابل انتظار است. علاوه بر این، ارزش فعلی تولید گاز در این منطقه نسبتا پایین است که باعث می‌شود نرخ رشد به مراتب بیشتر باشد. موزامبیک، مصر، نیجریه و الجزایر، مهمترین کشور در رونق تولید گاز در آفریقا هستند. پیش بینی می‌شود تا سال 2040 تولید این قاره بیش از دو برابر شود.

امیرانی افزود: اروپا تنها منطقه با رشد منفی تولید گاز طبیعی در نمودارهای تاریخی و پیش بینی‌ها خواهد بود. نروژ، هلند و انگلستان، سه تولید کننده اصلی گاز طبیعی در اروپا، تولید گاز سالانه خود را در مجموع تا 130 میلیارد متر مکعب تا سال 2040 کاهش می‌دهند و سهم اروپا در تولید گاز را از 7 درصد در سال 2017 به 2 درصد در سال 2040 کاهش خواهند داد.

وی اظهار داشت: تحولاتی که امروز ارائه دادم در چشم انداز جهانی گاز GECF آورده شده است. اجازه بدهید تا دوباره تکرار می کنم که GECF به نمایندگی از کشورهای عضو منافع مشترک در گاز طبیعی فعالیت می‌کند و همچنان به بهبود درک ما از تحولات بازار گاز از طریق گفتگو و همکاری میان کشورهای عضو ادامه خواهد داد.

وی نیاز به افزایش سهم گاز طبیعی در سبد جهانی انرژی را سه عامل اعتبار فراوانی، مقرون به صرفه بودن و انعطاف پذیری داشت و گفت: موفقیت نفوذ گاز طبیعی در سبد انرژی توسط یارانه‌ها محقق نمی‌شود، اما با کار سخت و مداوم تمام ذینفعان برای کاهش هزینه‌های تولید و پایین آوردن قیمت‌ها و دستیابی به پیشرفت‌های فناورانه که باعث افزایش مصرف بهینه گاز طبیعی در بخش تولید برق و صنایع گاز سوز می شوند، می‌توان به آن جامه عمل پوشاند.

نماینده مجمع کشورهای صادرکننده گاز گفت: نهضت افزایش سهم گاز طبیعی در سبد انرژی تنها توسط کشورهای تولید کننده و شرکت‌ها نمی‌تواند به دست آید، بلکه باید تمام ذینفعان از جمله خریداران، مصرف کنندگان، دولت ها، گروه‌های محیط زیست، دانشگاهیان و گروه‌های رسانه‌های اجتماعی که به میلیون‌ها نفر از مردم دسترسی دارند،‌ مخاطبان خود را در مورد نقشی که گاز طبیعی می‌تواند در انتقال انرژی به منابع پایدارتر بازی کند، آموزش دهند.

او افزود: نقش راهبردی GECF در ارائه زمینه‌ای معتبر و جامع برای گفتگو و تبادل اطلاعات در زمینه توسعه بازار گاز طبیعی، بسیار با اهمیت است. این اصل هدایت کننده در اساسنامه، اعلامیه‌ها و راهبرد بلند مدت GECF مورد توجه قرار گرفته است.

نظرات
آخرین اخبار